Mars’a İnsanlı Koloni Kuruluyor

Mars’a İnsanlı Koloni Kuruluyor

Space X'in kurucusu ve dahisi Elon Musk geçen sene Mars'ta insanlı bir koloni kurma hayali olduğunu ve bununla ilgili olarak bir dizi araştırmaya gireceklerini söylemişti.

49
0
PAYLAŞ

Space X’in kurucusu ve dahisi Elon Musk geçen sene Mars’ta insanlı bir koloni kurma hayali olduğunu ve bununla ilgili olarak bir dizi araştırmaya gireceklerini söylemişti.

Mars’ta kurmak istediği koloni ile ilgili olarak 1 senedir devam eden araştırmalarının sonuna geldiğini belirten Musk, koloni kurulması ile ilgili olarak ilk kez planlarını açıklayarak tüm dünyanın gözlerini üzerinde topladı.

2022 yılında enerji kaynağı, yaşam destek sistemleri ve madencilik ile ilgili olarak iki uzay gemisi hazırlayarak Mars’a göndereceğini söyleyen Musk, gemilerin çalışması sonucunda 2024 yılında gelindiğinde ilk kez mürettebat taşıyan bir uzay aracının Kızıl Gezegen’e yola çıkacağını ve işbirliği ile birlikte koloninin genişletileceğini belirtti.

Adalaide’de düzenlenen ve 2017 Uluslararası Uzay Yolculuğu Kongeresi’ne konuşmacı olarak katılan Musk, yaptığı çalışmalar sonucunda Mars’ta bir koloni kurulmasının artık mümkün olduğunu söyleyerek Kızıl Gezegen’e 2024 yılına kadar 2 si insan taşıyacak şekilde 4 adet uzay aracı göndereceğini söyledi.

Gelen bir soru üzerine dünyaya geri dönüşün olup olmayacağı sorusuna ise, Bu süre içerisinde Mars’ta kurulacak olan bir sentetik yakıt fabrikası sayesinde oradaki insanların tekrar dünyaya dönebileceği ve kendi yakıtlarını kendilerinin üreteceğini ve hatta oradan dünyaya gelen yakıtın dünya üzerinde de kullanabilineceğini ve çok daha az maliyetli bir enerji kaynağının ortaya çıkacağını belirtti.

Gönderilen ilk insanlı roketler içinde 100 kişi olacağını ve roketlerinde bu şekilde tasarlanarak daha fazla personel sayısının ortaya çıkmayacağını açıklayan Must, 40 ile 100 ıl içerisinde Mars’ta toplam 1 milyon insanın gitmiş olması ve yaşam destek ünitelerinin buna müsaade etmesini planladıklarını söyledi.

2022 yılında yapılacak olan ilk insansız uçuştan sonra 2024 yılında da 100’er kişi taşıyan iki roketin daha gönderileceğini ve roketlerin ay üzerinden fırlatılacağını belirtti. Ay üzerinde kurulan üssün tanıtımını yaptıktan sonra Dünyadan Mars’a gitmenin Ay’dan Mars’a gitmeye nazaran çok daha zor olduğunun altını çizdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK