Geleceğin CPU’ları GPU’lar

Geleceğin CPU’ları GPU’lar

Nvidia CEO'su Jensen Huang tarafından yapılan açıklamaya göre gelecekte şuan kullanılmakta olan CPU'ların yerini GPU'lar alacak.

59
0
PAYLAŞ

Nvidia CEO’su Jensen Huang tarafından yapılan açıklamaya göre gelecekte şuan kullanılmakta olan CPU’ların yerini GPU’lar alacak.

Pekin’de düzenlenmekte olan GPU Tech isimli konferansa konuşmacı olarak katılan CEO Jensen Huang GPU’ların geleceğinde ne gibi bir yol izleyeceği ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulunarak tüm merakları üzerine topladı.

Huang, GPU’ların grafik işlemci kaydetme hızlarının CPU’lara göre çok daha yüksek olduğunu tespit ettiklerini ve yapılan testler sonucunda alınan verilerek göre yıllardır doğru olarak kabul dilen Moore Kanunu’nun tamamen geçersiz kaldığını gördüklerini belirtti.

1965 yılında Intel’in kurucusu Gordon Moore tarafından ortaya atılan ve bugüne kadar geçerliliğini koruyan Moore Kanunu mikro işlemcilerin içinde bulunan transistör sayılarının her yıl iki katına çıkarak yeni bileşen sayılarının da iki kat artacağını ve bu sayede işlem kapasitelerinin hesaplanamayacak kadar çok ve hızlı bir şekilde artacağını söylemişti.

Yapılan yeni incelemeler de Moore Kanunu olarak bilinen durumun aslında CPU içinde yer alan Transistörlerin sadece yılda %50 oranında arttığı ve bunun ise %10 oranında performansa yansıtıldığını belirtmiş oldu.

Bu durumdan yola çıkan Huang ise GPU’ların çok daha hızlı olduğunu söyleyerek ilerleyen yıllarda CPU’ların tamamen hayatımızdan çıkacağını ve yerine GPU’ların kullanılacağını söyledi.

Nvidia’ya yanıt olarak gelişen durum ise gelişmedi ve Intel’in CEO’su brain Krzanick 34 yıldır bu işin içinde olduğunu ve yüzlerce kez Moore Kanununun geçersiz kılındığı ile ilgili bazı kişilerden bilgi geldiğini ama hala geçerli olduğunu söyledi.

Nvidia’ya katılmadığını belirten Krzanich, Transistör aralığının zaman içerisinde 14 nano metre’den 10 nano metre ye kadar indirilmesini başardıklarını ve kısa süre içerisindeki hedeflerinin de bu sayının 7 nano metre ve hatta 5 nano metre gibi bir sayıya ulaşması üzerine çalıştıklarını söyleyerek birçok kullanıcının merakını giderdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK