Naim Süleymanoğlu İyileşiyor

Naim Süleymanoğlu İyileşiyor

Dünyanın en iyi sporcusu ünvanı alan ender isimlerden biri olan milli sporcumuz Naim Süleymanoğlu karaciğer yetmezliği nedeni ile ölüm ile burun buruna gelerek şuuru tamamen kapanmıştı.

141
0
PAYLAŞ

Dünyanın en iyi sporcusu ünvanı alan ender isimlerden biri olan milli sporcumuz Naim Süleymanoğlu karaciğer yetmezliği nedeni ile ölüm ile burun buruna gelerek şuuru tamamen kapanmıştı.

Dünya, Avrupa ve Olimpiyat şampiyonlukları bulunan ünlü halterci yoğun bakımda iken doktorları tarafından çok sevindirici bir açıklamam gelerek şuurunun yavaş yavaş açılmaya başladığı ve konuşabildiği bildirici geldi.

Daha öncede aynı hastanede takibi yapılan Süleymanoğlu, 2 gün önce bilinçsiz olarak geldiği hastanede hemen yoğun bakıma alınarak sıkı bir takibe girmişti. Doktor Mehmet Emin Güneş yaptığı açıklamada hastanın yoğun bakıma alındıktan sonra uygulanan tedavi sayesinde şuan sorulara cevap verebildiği yaşanan solunum ve kardiyak risklerinin ise ortadan kalktığını söyledi.

Kronik Karaciğer yetmezliği sorununun ise devam ettiği için yoğun bakımda tutulacağı duyurulan milli haltercimiz enzim yüksekliği düşmeden taburcu edilemeyecek. Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak’da alınan haberlerden sonra hemen hastaneye giderek tedaviyi yakından takip ettiklerini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından da Süleymanoğlu’nun sağlığına kavuşması için gereken adımların hızlı bir şekilde atılacağını, kendisinin Türkiye’ye büyük katkılar sağlamış önemli bir sporcu olduğunu, hastanın durumu hakkında Cumhurbaşkanımızın da bilgilendirildiği ve bu konuyu da yakından takip ettiğini söyledi.

15 Yaşında iken ilk dünya rekorunu kıran Naim Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyanın ve yılın en iyi haltercisi seçilmeyi başarabilmişti. 1988, 1992 ve 1996 yıllarında ise toplam 3 kez olimpiyat şampiyonu olarak altın madalyayı ülkemize getiren milli haltercimiz, toplam da 8 kere dünya şampiyonu olmayı ve kariyeri boyunca 46 kez dünya rekoru kırmayı başarabilen dünyanın da parmak ile gösterdiği ender sporculardan biri.

Efsane ismini alması ise kendi kilosunun 3 katını kaldırmayı başardığı olayın ardından kendisine verilmiş, tüm dünyadaki spor otoriteleri tarafından tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi haltercisi ünvanını da alabilmişti.

Dünya rekorunu ise 60 kg’de kaldırdığı 200 kiloluk halter ile kazanabildi. Olimpiyatlarda Türkiye’ye güreşten sonra gelen ilk altın madalyanın mimarı olan Naim Süleymanoğlu, 1992 yılında dünyanın en iyi sporcusu ünvanını da kazanarak üstün başarılar alabilen ender sporculardan biri olmayı başarabilmiştir.

1967 yılında doğan sporcumuz, 1977 yılında haltere başlayarak 52 kiloda iki altın madalya kazanıp şampiyon olmasının ardından tüm dünyaya adını duyurmuş ve takibe alınmıştı.

1984 yılında düzenlenen Los Angeles Olimpiyaları sırasında ülkesi Bulgaristan, Sovyetler Birliği ile birlikte boykot kararı almış ve olimpiyatlara girmeyeceğini açıklamıştı. Ülkede bulunan baskılardan sonra 1986 yılında Melbourne Halter Şampiyonasında ortadan kaybolan sporcu, 11 Aralık tarihinde ülkesinin imkansızlıkları ve baskıları nedeniyle Türkiye’ye sığınma talebinde bulunmuş, Türk vatandaşı olmak ve Türk Milli Takımı ile yarışmaya girmek istediğini söylemişti.

Türkiye’nin talebi kabul etmesi üzerine milli sporcumuz olarak, Naim Süleymanoğlu adını alan sporcu, ilk olarak ülkemize 1992 yılında düzenlenen Barcelona Olimpiyatları sırasında altın madalya getiren sporcumuz aynı yıl Dünyanın En İyi Sporcusu ünvanı alabilmeyi başarabilmişti. 

Kronik karaciğer yetmezliği yüzünden enzim yükselmesi sonucu bilinci kapanan bu önemli sporcumuz, Spor Bakanı Bak gelene kadar doktorlara hiçbir tepki ve tedaviye yanıt vermezken, Spor Bakanımızın gelmesinin ardından gözlerini açarak hoş geldiniz demesi doktorlarını da şaşırtmış ve doktorları organ nakli dışında hiçbir tedavisi bulunmayan bu durumda yapılan ince tedavi sonucunda kendine gelen sporcunun tamamen kendi gücüne ve bünyesine bağlı olan bir durum olarak açıklanırken normal bir kişinin bu durumda konuşabilmesi değil gözünü bile açmasının çok zor bir durum olduğu dile getirilirken böyle efsanevi ve güçlü bir insanın mutlaka nakil listesinde en üst sıralara alınmış olması ve dünya miraslarından birinin daha kaybedilmemesi gerektiği konuşuluyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK