Tezkere Meclisten Geçmeyi Başardı

Tezkere Meclisten Geçmeyi Başardı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından yapılan açıklamada Başbakanlık Tezkeresi'nin onaylandığı duyuruldu.

21
0
PAYLAŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından yapılan açıklamada Başbakanlık Tezkeresi’nin onaylandığı duyuruldu.

Irak ve Suriye için sınır ötesi operasyonları mümkün kılan ve hükümete bu konuda 1 yıl daha yetki vermiş olan tezkere kabul edilmiş oldu. Genel Kurul’da Başbakan Binali Yıldırım dışında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de hazır bulunuyordu. Geçen seneki tezkere’ye yeni bir ifade daha eklendi. Eklenen ifade ise Meşruiyeti olmayan bölücü girişim faaliyetleri olarak nitelendiriliyor.

Ülkemizin milli güvenliğine karşı yapılabilecek olan ayrılıkçı hareketler, güvenlik riski ve terör tehditlerinin uluslararası hukuk boyutunca gereken tedbirlerin alınması ve Irak ve Suriye’den gelebilecek olan saldırıların bertaraf edilerek gereken yanıtın verilmesine olanak sağlıyor.

Tezkere’nin en büyük amacı ise Türkiye Cumhuriyeti’nin menfaatlerini koruyarak, oluşabilecek olan tüm olumsuz durumlar karşısında hızlı bir şekilde yol alarak dinamik bir politikanın izlenebilmesi olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri gerek görüldüğü durumlarda sınır ötesinde istediği harekatı başlatabiliyor olacak ve müttefiklerimizin silahlı kuvvetlerinin de ülkemizde yardım için hazır bulunmasını belirtiyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK