TBMM’de 92 Yıl Sonra Frak Giyilmedi

TBMM’de 92 Yıl Sonra Frak Giyilmedi

Türkiye Büyük Millet Meclisinin İçtüzüğünde yapılan değişiklikler sonucunda frak giyme zorunluluğu kaldırıldıktan sonra TBMM Başkanı Kahraman tarafından ilk kez frak giyilmedi ve takım elbise ile oturumu yönetmiş olan ilk başkan oldu.

248
0
PAYLAŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisinin İç tüzüğünde yapılan değişiklikler sonucunda frak giyme zorunluluğu kaldırıldıktan sonra TBMM Başkanı Kahraman tarafından ilk kez frak giyilmedi ve takım elbise ile oturumu yönetmiş olan ilk başkan oldu.

Irak ve Suriye konusunun görüşülmesi adına toplanan Genel Kurul, tezkere’nin 1 yıl daha uzatılması konusunu görüşürken yeni değişen İçtüzük ardından ilk kez oturum Kahraman tarafından takım elbise ile yönetilirken yapılan olağanüstü toplantı hükümetin istediği doğrultuda gerçekleştirildi.

11 Ekim 1925 yılında çıkarılan kararnamenin ardından TBMM Başkanları ve Meclis Başkan vekillerine getirilen frak giyme zorunluluğu ilkesi yeni yapılan iç tüzük değişikliğinden sonra kaldırılmış ve 1925 yılından beri ilk kez bir meclis başkanı fraksız olarak siyah takım elbise kravat ile Genel Kurul’da görev alarak bir ilke imza atmış oldu.

Kavaslar artık yakaları ve kol manşetlerinde bulunan yeşillik ve siyah takım elbise ile kravattan oluşacak bir kıyafet sergiliyor olacaklar. Birçok çevre tarafından frakların saçmalık olduğunun yıllardır dile getirilmesinin ardından atılan bu adım memnuniyetle karşılanarak olumlu bildirimler aldı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK