Erdoğan ve Putin Görüşmesi

Erdoğan ve Putin Görüşmesi

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Külliye’de ağırladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile uzun bir görüşme yaparak güncel konulara değindi.

32
0
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Külliye’de ağırladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile uzun bir görüşme yaparak güncel konulara değindi.

Külliye’de yapılan görüşme sonucunda ortak basın toplantısı düzenleyen iki dünya lideri, Kuzey Irak ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Referandum sonrasında meydana gelen hassas döneme vurgu yapılan açıklamalarda Irak Kürt Bağımsız Yönetimi tarafından başka vahim hataların ortaya çıkmasından önce durumun durdurulması gerektiği söylendi.

Ortak basın toplantısına öncelikle Cumhurbaşkanımız Erdoğan konuşmaya başladı. Değerli dostum olarak betimlediği Putin ile bu yıl içerisinde 5. Kez bir araya geldiklerini söyleyen Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin güçlenmesi için birçok atılımın olduğunu ve konsey toplantılarına bu yüzden iki tarafında büyük önem verdiğini belirtti.

Ticari ilişkilerinde görüşüldüğü toplantıda daha önce 100 milyar dolar olarak belirlenen hedefin enerji sektöründe büyük bir payı olacağını söyleyerek, Türk Akımı ve Akkuyu projelerine büyük bir önem verildiğini, bugün konuşulan konuların başında bu projelerdeki aksamaların üzerinde durulduğunu kaydetti.

Ardından Irak ve Suriye konularını konuşan iki lider karşılıklı fikir alış verişinde bulunduklarını ve iki ülkenin de Irak ve Suriye için toprak bütünlüğü konularında hemfikir olduklarını açıkladılar.

Irak Kürt Bağımsız Yönetimi tarafından düzenlenen referandum için ise hiçbir meşrutiyeti olmayan bir konu olduğu ve yok hükmü sayıldığı üzerine hemfikir olan liderler, kısa vadeli çıkarlar ve kişisel problemler yüzünden bölgenin tehlike altına atılmaması gerektiğini görüştüler.

IKBY tarafından referandumun tepkilere rağmen gerçekleştirildiği ama bunun üzerine yapacağı diğer hataların önüne geçilmesi için ortak hareketlerde de bulunulacağı söylenen konuşmada özellikle İdlib konusuna ağırlık verildiği ve çalışmaların yoğun şekilde süreceği kaydedildi. Aynı şekilde Cenevre’de bulunan siyasi güçten de iki tarafında mutlu olduğu söylediler.

Erdoğan ardından söze başlayan Putin, önemli bir başarıya imza atıldığını ve bunun Erdoğan’ın başarısı sayesinde kaydedilebildiğini vurguladı. Son 7 ay içinde ticari ilişkilerimizin %30 oranında arttığını ve artmaya devam edeceğini söyleyen lider aynı zamanda IKYB konusunda da hem fikir kaldıklarını ve bölgedeki güvenliğin sağlanması gerektiğini belirtti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK