CHP Milletvekillerinin İtirazı Reddedildi

CHP Milletvekillerinin İtirazı Reddedildi

CHP' Milletvekillerinin Anayasa Mahkemesine Maden kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ve bazı maddelerin iptal edilmesi ile birlikte aynı zamanda yürürlüklerinin durdurulması yönünde yapmış oldukları başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından olumsuz olarak sonuçlandırıldı.

58
0
PAYLAŞ

CHP’ Milletvekillerinin Anayasa Mahkemesine Maden kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ve bazı maddelerin iptal edilmesi ile birlikte aynı zamanda yürürlüklerinin durdurulması yönünde yapmış oldukları başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından olumsuz olarak sonuçlandırıldı.

CHP’li milletvekillerinin bir süre önce Anayasa Mahkemesine başvurarak iptal ve bazı yürürlüklerin durdurulmasını istemişti. Bunun üzerine gerekli incelemelerin yapılması ardından kararına açıklayan Anayasa Mahkemesi CHP’li milletvekillerinin yapmış olduğu bu başvuruyu reddetmiş olduğunu açıkladı.

Resmi gazete’de yayınlanmış olan Yüksek Mahkeme kararında CHP’li milletvekili Akif Hamzaçebi, Levent Gök ve Engin Altay başta olmak üzere toplam 121 milletvekilinin 6592 sayılı Maden Kanunu ile birlikte Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına Dair Kanun’la alakalı olarak başvuruda bulunmuş oldukları hatırlatıldı.

Söz konusu başvuruda, 3213 sayılı Maden Kanun’nda bulunan ve bazı fıkralarda geçmekte olan ‘yetkilendirilmiş tüzel kişiler’ , ‘kamu yatırımının’ ve ‘veya gerçek/tüzel kişilere ait’ gibi tanımlanmış olan ibarelerin söz konusu yasaya ait olan 30. maddesi birinci fıkrasının ilk cümlesi ile birlikte üçüncü fıkrası ve söz konusu yasanın 27. maddesinin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptallerinin ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle CHP milletvekillerinden talep gelmiş olduğu açıklandı.

Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi vermiş olduğu kararında, itiraza söz konusu olan kanun maddelerinin anayasaya aykırı olmadığını ve iptal ve yürürlüklerinin durdurulması talebine oy birliği ile reddedilmiş olduğuna karar verildiğini açıkladı.

Ayrıca söz konusu maddelerinin başvuru nedeni ile ilgili hiçbir olumsuz durum teşkil etmediğini verilen bu kararın oldukça yerinde bir karar olduğu ise konuşulan dedikodular arasında yer alırken muhalefetin artık hiçbir iş beceremediği ve sadece düşmanlık besledikleri için her konuda muhalif bir duruş sergilemek istediklerini söylendi.

CHP’li vekiller ise bu söylentilerin asılsız olduğunu ve ana parti tarafından muhalif kelimesinin anlamının bilinmediğini söylediler. 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK