LYS ve YGS Ayrımı Kaldırıyor

LYS ve YGS Ayrımı Kaldırıyor

Üniversite giriş sınavlarında yıllardır devam eden değişiklik durumu bir kez daha yaşanacak gibi duruyor. Şuan devam etmekte olan LYS - YGS ayrımı kaldırıyor ve 4 puan türüne sahip yeni bir uygulamaya başlanıyor.

33
0
PAYLAŞ

Üniversite giriş sınavlarında yıllardır devam eden değişiklik durumu bir kez daha yaşanacak gibi duruyor. Şuan devam etmekte olan LYS – YGS ayrımı kaldırıyor ve 4 puan türüne sahip yeni bir uygulamaya başlanıyor.

Açıklanan yeni sistem ile birlikte Türkçe ve Matematik sınavın merkezi konumunda değerlendirilerek puanları ona göre dağılıyor olacak ve her puan türüne etki ediyor olacaklar. Büyük ihtimal ile bu yıldan geçerli olmak kaydıyla başlayacak olan sistem Yükseköğretim Kurulu’nun yaptığı açıklamalar ile birlikte birçok öğrenciyi sevindirirken birçok kişi için hayal kırıklığı yarattı.

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre programlar 4 kategori şeklinde analiz edilerek sözel, sayısal, dil ve eşit ağırlık olarak değer kazanıyor olacak. Belli alanlar için başarı sıralaması şartı bulunan yeni sistemde aynı zamanda 18 puan türünün azaltılıyor olması büyük önem arz ediyor.

Daha önce değiştirilen sınav soruları sistemi ise eski haline kavuşturulmaya ve sadece Milli Eğitim Müfredatı içerisinde bulunan konular üzerinden seçilmeye başlanacak. Kaynak kitap karmaşasına son verecek olan bu uygulama sayesinde okullarda eğitim almakta olan başarılı öğrenciler diğer rakiplerine göre kolaylıkla sıyrılabilecekler.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamada yeni düzenlemenin ardından sınavın tek bir hafta sonu içinde biteceği söylenirken öğrencilere büyük bir bilgi verdi ve kesinlikle çalışma yöntemlerinde bir değişiklik yapmamaları sıkı bir şekilde çalışmalarına devam etmelerini istedi.

Sınav sisteminin değişmesinin kavram karmaşalığına yol açmayacağı sadece daha yalın ve sade bir yola bürüneceği aynı zamanda sistemli bir şekilde yönetilebilecek bir halde karşılarına çıkacağı duyuruldu.

Aynı zamanda yaptığı konuşmada bu yıl hedeflerinin Araştırma Üniversitelerine yoğun destek vermek olduğunu belirten Saraç, çok sağlam ve çok katkılı ortaklıklar yapılacağını dinamiklerin muhafaza edileceğini belirtti.

Üniversite sınavının kaldırılmasının şuan mümkün görülmediği ama kısa süre içerisinde çalışmaların hızlanacağını belirterek şuan için yaptıkları uygulamanın daha az stresli ve çok daha yalın bir hale getirilmiş bir sistem ile öğrencilerin sorunlarının azaltılması olduğunu söylediler.

İki aşamalı sistemde öğrencilerin iki kez aynı stresi yaşamak zorunda kaldıklarını ve 5 gün boyunca yoğun bir programa katıldıklarını belirten Saraç, hazırlanma sürecinin de 4 ay gibi büyük bir zaman aldığını ve bu zamanın lise eğitim öğretimini olumsuz bir şekilde etkilediğini anlattı. Yapılacak yeni düzenlemelerden sonra bu sorunun tamamen ortadan kaldırılacağını ve çok daha kolay bir uygulama ile devam edeceğini belirttiler.

2017 2018 eğitim öğretim akademik yılı içinde en önemli başlığın ise Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından önemi vurgulanan Araştırma Üniversiteleri olduğunu tekrar belirten Saraç, akademinin, genç kuşakları ülkenin kalkınmasına kazandırılması için en önemli yerler olduğunu ve bu yüzden çok büyük ve başarılı ortaklıkların yakın zaman içinde görüleceğini bu yıl ki hedeflerinin bu olduğunu söyledi.

Araştırma Üniversitesi olarak yapılan açıklamalardan sonra en önemli atakların devlet üniversiteleri tarafından geldiği belirtilirken tam 58 adet devlet üniversitesinin Araştırma Üniversitesi olmak için müracaat ettiği belirtildi.

Öğrencilerin ve hocaların bundan sonraki süreçte birlikte ödüllendirilmesinin yapılacağını ve bunun hoca öğrenci ilişkisine dikkat çekilmek için atılmış bir adım olduğunun altını çizen Saraç, topluma hizmet, yerel kalkınmaya katkı, uluslar arası iş birliği, üniversite sanayi iş birliği gibi ana 4 dal üzerinden doktora öğrencilerine danışman hocaları ile birlikte yeni bir ödül sisteminin hazırlandığını söyledi.

Bu ödüllerin amaçlarının ise yeni çalışmaların teşvik edilmesi ve ülkemizi kalkındırmak adına yeni projelerin ortaya çıkmasının sağlanabilmesi ve genç kesimin aklında bulunan tüm iyi planların yaşatılabilmesi adına yapıldığı vurgulandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK