Açlık Grevi Devam Ediyor

Açlık Grevi Devam Ediyor

İşlerine son verilmesinin ardından açıklık grevine başlayan eğitimciler Semih Özakça ile Nuriye Gülmen’in duruşmasının devamı Ankara’da görüldü.

40
0
PAYLAŞ

İşlerine son verilmesinin ardından açıklık grevine başlayan eğitimciler Semih Özakça ile Nuriye Gülmen’in duruşmasının devamı Ankara’da görüldü.

204 gündür açıklı grevi yapan eğitimcilerden Özakça duruşmaya tekerlekli sandalye ile getirilirken Nuriye Gülmen ise duruşmaya katılmadı.

Sağlık sorunları gerekçesiyle duruşmaya katılmadığı belirtilen Gülmen’in mahkeme sonucunda sağlık durumunun tutuklu halinin devam edip etmemesinin kararını vermek için Numune Hastanesi’nden ivedilikle bir raporun hazırlanıp sunulması talep edildi.

Aynı zamanda tutuklu hallerinin devam edeceği belirtilen iki eğitimciden Özakça mahkeme salonunda kendini bir kez daha savundu.

Bugün sabah saatlerinde Ankara’da görülen duruşma ayrıntıları ise şöyle. Yoğun bir güvenlik önlemi alınmasının ardından öğle saatlerine sarkan duruşmada içeri alınan basın mensupları dahil 40 kişinin katılmış olduğu, çok sayıda sivil polisle birlikte 36 jandarmanın hazır bulunduğu duruşmada Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’ın yaklaşık olarak 100 avukat savunmasını yapmak üzere duruşma salonun da yerini aldı.

Aynı dava da adı geçen ve tutuksuz olarak yargılanmak üzere serbest bırakılan Acun Karadağ mahkeme salonunda arkadaşını görmek istediğini ve bunun üzerine Özakça’nın yanına gitmeye çalışması üzerine engellenmesi ardından arkadaşı Özakça’nın ne duruma getirilmiş olduğunu ve bir eğitimciyi bu hale getirmiş olan kurumun devlet olduğunu herkesin görmesini istediğini salonda bağırarak dile getirdi.

Bu zaman kadar oldukça zor şartlar altında eğitimci kimliğini sonuna kadar hakkını vererek yapmış olduklarını ve eğitimci hayatı ilerledikçe öğretmenliğin büyük fedakarlıklar gerektirmiş odluğunu fark etmesi ardından öğrencileri için göstermiş olduğu özveriyi aynı zamanda kendisi içinde göstermesi gerektiğini düşündüğünden dolayı OHAL’den 1 sene önce kendi hakları için iş bırakma eylemi yaptıklarını ve bu yüzden kendi ihraçlarına zemin hazırlamış olduklarını dile getirdi.

Son olarak işlerinin geri verilmesi durumunda açlık grevine hemen son verebileceklerini de sözlerine ekledi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK