Türkiye Katar’dan Yeni Bir Anlaşma Daha

Türkiye Katar’dan Yeni Bir Anlaşma Daha

Diğer ülkelerin Katar'a yönelik ambargo uygulamaları devam ederek Katar'ın her geçen gün Türkiye ile arasında olan ticaret antlaşmalarına bir yenilik ekleniyor.

152
0
PAYLAŞ

Diğer ülkelerin Katar’a yönelik ambargo uygulamaları devam ederek Katar’ın her geçen gün Türkiye ile arasında olan ticaret antlaşmalarına bir yenilik ekleniyor.

Katar Gaz Şirketi Qatargas tarafından BOTAŞ ile tam 3 yıllığına sıvılaştırılmış doğalgaz adı verilen LNG antlaşması imzalandı. 3 yıl yılda toplam 1,5 milyon tonluk LNG Türkiye’ye sevk edilecek.

Qatargas Üst Yöneticisi Halid bin Halife Al Sani antlaşma sonucunda kendilerinin çok mutlu olduğunu ve BOTAŞ’ın alanında uzmanlaşmış bir firma olduğunu söyleyerek BOTAŞ ile ilişkilerinin spot kargodan uzun vadeli bu antlaşmalara kadar gelebildiğini ve temiz enerjinin akmasının devam edeceğini söyledi.

Egegaz, Marmara ve Etki LNG terminallerine aktarılarak olan LNG 3 yıl içerisinde toplam 4,5 milyon tonu bulmuş olacak ve terminallere LNG’nin eşit olarak ulaştırılması planlanıyor.

Katar ambargo uygulamasının devam ettiği bu aylarda kendilerine olan ticaret akdimizde %300’e yakın oranda bir büyüme gerçekleşti ve her gün düzenli olarak ticaret gemileri kaldırılıyor. Katar marketlerinde çoğunlukla Türk markalarının ürünleri yer alıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK