Türkiye Japonya’ya İhracat Kapılarını Açtı

Türkiye Japonya’ya İhracat Kapılarını Açtı

Türkiye'nin ihracat alanında yapmış olduğu adımlara bir yenisi daha eklendi. Gün geçtikçe Türkiye'nin ekonomi alanında büyük bir büyüme hızı kazanması ile birlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yeni yapmış oldukları çalışmalar neticesinde almış oldukları bazı kararları basın açıklaması ile birlikte vatandaşlara duyurdu.

41
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin ihracat alanında yapmış olduğu adımlara bir yenisi daha eklendi. Gün geçtikçe Türkiye’nin ekonomi alanında büyük bir büyüme hızı kazanması ile birlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yeni yapmış oldukları çalışmalar neticesinde almış oldukları bazı kararları basın açıklaması ile birlikte vatandaşlara duyurdu.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Japonya’ya kanatlı et ticaretinin yapılmaya başlamasının önündeki tüm engellerin kaldırılmış olduğunu söyledi. Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda hayvansal hastalıklar nedeniyle Japonya’ya kanatlı et ticareti yapılamamış olduğunu hatırlatan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte yürütmüş oldukları çalışmalar neticesinde Japonya’ya kanatlı et ihracatı yapabilmeyi mümkün kılmış olduklarını açıkladı.

Yapmış oldukları çalışmanın olumlu sonuçlarını aldıklarını dile getiren Zeybekci, bu ülkenin kanatlı et ve et ürünlerinin ithalatlarının yaklaşık 3 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve en önemi pazar konumunda yer aldığını söyledi.

Japonya’ya söz konusu ihracatın yapılabilmesi adına 2014 yılından beri çalışmalara başlamış olduklarını Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde adımlar atılmış olduğunu ve bu kapsamda ülke ile yapılan teknik müzakerelerin sonuçlandığı, Japonya Et Ürünleri Ticari Birliği ile birlikte eş zamanlı faaliyetlerin gerçekleştirilmiş olduğunu açıkladı.

Son olarak Cumartesi günü itibariyle kanatlı etin Japonya’ya ihraç edilmesi konusunda bulunan tüm engellerin kaldırılmış olduğunu ve Japonya’nın ada konumuna sahip olmasından dolayı gıda güvenliği ile birlikte hijyen uygulamaları açısından dünyanın en hassas ülkelerinden biri olduğunu belirtti.

Aynı zamanda ithalat yasağının kaldırılmış olmasının Türkiye açısından önemli bir referans teşkil etmiş olduğunu ekledi. Bununla birlikte Türkiye’nin kısa süre içerisinde çok farklı bir noktaya yükseleceğini de bilindiğini belirtti.

Pazar çeşitliliğinin artması yönünde çalışmalar yapıldığını ve diğer Uzak Doğu ülkelerini de kapsayacak nitelikte çalışmalara hız verilmiş olduğunu söz konusu adımın Japonya pazarının da etkisi olacağını sözlerine ekledi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK