Sütün Kalitesi İnceleme Altında

Sütün Kalitesi İnceleme Altında

Süt ve süt ürünleri hakkındaki mevzuatın geliştirilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

77
0
PAYLAŞ

Süt ve süt ürünleri hakkındaki mevzuatın geliştirilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Üretim esnalarında karışım sütlerin kullanıldığı ve etiketindeki sütlerin kullanıp kullanılmadığının araştırıldığını bildiren Bakan Fakıbaba, piyasadaki ürünlerden numuneler alıp laboratuvar analizleri sonucu tespit edileceğini açıkladı. Fakıbaba, karışım sütlerle yapılan süt ve süt ürünlerinin oranlarının üretim yerlerinde miktarsal izlenebilirlik denetimi ve kontrollerinin yapılmakta olduğu bilgisini verdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in süt ve süt ürünleriyle ilgili olan soru önergesine cevap vermesini beklediği Bakan Fakıbaba’ ya karışık sütten imalat yapan firmaların karışım oranlarının açıkça ürün etiketlerinde yazılmasını sağlayabilecek durumda olduklarını da sordu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, süt ürünleri mevzuatında farklı hayvan türü sütlerinin kullanılmasında kısıtlayıcı bir maddenin olmadığını fakat bazı mevzuatlarda bu konu hakkında alınması zorunlu tedbirlerin yer aldığı belirtti. Bakan Fakıbaba, karışım sütlerden üretimi yapılan süt ve süt ürünleriyle alakalı olarak etiketlerinde belirttikleri türlere ait sütlerin kullanılıp kullanılmadığını laboratuvarda yapılacak analizler tespit ettiklerini ve gerekli işlemleri yaptıklarını belirtti.

Fakıbaba, yanlış oranlarda ve etiketlerinde tüketiciyi yanılttığını tespit ettikleri firmalar hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yasal işlem uygulayacaklarını ve piyasaya sürdükleri ürünleri engellediklerini ifade etti.

Ve son olarak süt ve süt ürünleri mevzuatının geliştirilmesi adına yapılan çalışmaların hızla devam ettiğini açıklayarak önümüzdeki günlerde çok farklı projelerin hayata geçeceğini vurguladı. Yapılan çalışmalar sadece Türkiye’de değil dünya genelinde yoğun bir şekilde takip edilerek Türkiye’nin önümüzdeki günlerde rakiplerinin bir kaç adım önüne geçmesini sağlayacak.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK