MTV Artışı Geri Çekiliyor

MTV Artışı Geri Çekiliyor

Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Hükümet Sözcüsü olan Bekir Bozdağ MTV'ye uygulanmış olan yüzde 40'lık artışın geri çekileceğini açıkladı.

64
0
PAYLAŞ

Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Hükümet Sözcüsü olan Bekir Bozdağ MTV’ye uygulanmış olan yüzde 40’lık artışın geri çekileceğini açıkladı.

Katılmış olduğu televizyon programında gündem ile alakalı açıklamalarda bulunan Bekir Bozdağ birçok tepki gelmesine neden olan MTV artışını geri çektiklerini kamuoyuna duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resepsiyonda yapmış olduğu açıklamalardan sonra Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda MTV’ye uygulanmış olan yüzde 40’lık artışın masaya yatırılmış olduğunu ve yapılan değerlendirmeler sonrasında tasarı içinde olan bazı konularla birlikte yapılmış olan artışın tekrardan değerlendirildiğini söyledi.

Yapılan görüşmeler neticesinde Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni daha iyi bir noktaya getirecek olan bir iyileştirme planı yapılacağını aktardı. Aynı zamanda bu konu ile ilgili olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal’a da bir görev verilmiş olduğu bu görevden dolayı yapacağı hazırlıklarının bitiminden sonra ise kamuoyu ile paylaşılacağını dile getirdi.

Aynı şekilde Plan ve Bütçe Komisyon’u ile de görüşmeler yapılacağı ve görüşmeler sonucunda uygulanacak olan madde iyileştirmesinin en uygun biçimde yenilenmesi için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne her yıl rutin olarak yüzde 15’lik bir artış yapıldığını bu yıl ise ek olarak yüzde 25 oranında bir tasarı eklenmiş olduğunu fakat bundan dolayı sıkıntı çıkmış olan durumu düzeltmek adına yapılacak olan yeni yüzde oranının henüz kesinleşmediğini bu konu hakkında Bakanlığın bir çalışma yürütmeye başladığını söyledi.

Ama kesin olan durumun yüzde 40 olarak yapılmış olan artışın kesinlikle aşağı çekileceği. Vatandaşların gönüllerini rahat tutmaları gerektiği ve bir kaç gün içerisinde netlik kazanacağını ifade etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu cephesinde görüşmeler başlamış durumda.

Yürütme ve yürürlülük dahil olmak üzere toplamda 130 maddeden oluşan ‘Bazı vergi kanunları lie birlikte KHK’lerde yeniliğe gidilmesine dair olan kanun tasarısında MTV’de yapılmış olan yüzde 40 artışın yanında önümüzdeki zaman içerisinde yenilenmiş hali ile yaklaşık olarak yüzde 0 ila yüzde 28 arasında bir artışın olabileceğinin öngörüldüğü açıklandı.

Gün yüzüne çıkmış olan gelişmeler sonrası GSYH’ya oran olarak bütçe açığı yüzdesinin yüzde bir oranından yüzde 2 oranına çıkmış olduğu ve daha fazla bozulma olmaması adına hükümet OVP ile birlikte geçen haftalarda 30 milyar liraya yaklaşan vergi artışlarına gitmek zorunda kalmıştı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK