Milli Muharip Uçaklar Geliyor

Milli Muharip Uçaklar Geliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı 30. kuruluş yılı etkinliklerinde tüm bağışçıları ve isteyen vatandaşlarına kapılarını açan TAİ-TUSAŞ tesisleri, ANKA, T126 ve Hürkuş uçaklarının üretildiği yerde çeşitli etkinlikler ve gösteriler düzenlendi.

56
0
PAYLAŞ

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı 30. kuruluş yılı etkinliklerinde tüm bağışçıları ve isteyen vatandaşlarına kapılarını açan TAİ-TUSAŞ tesisleri, ANKA, T126 ve Hürkuş uçaklarının üretildiği yerde çeşitli etkinlikler ve gösteriler düzenlendi.

TAİ-TUSAŞ Genel Müdürlüğü görevini yapmakta olan Temel Kotil tarafından yapılan açıklama ise birçok ekonomi dünyası önde gelenleri tarafından ilgi ile takip edilmeye başladı. Ülkemizin ve coğrafyamızın gerektirdiği gibi Milli Muharip uçağı çalışmalarına başladıklarını duyuran Kotil, şirketin yürüttüğü bu ve bunun gibi projeler hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

Şirketin belkemiği, kalbi ve beyninin mühendis ve teknisyenler olduğunu genel müdür veya yönetim kurulunun bile sonradan geldiğini bildirdi.

Etkinlikte yer alan ve TAI-TUSAŞ’da çalışmak isteyen öğrenciler ise Kotil tarafından insan kaynakları politikaları anlatıldıktan sonra 2 yıllık yüksek okul mezunları ile teknisyen açıklarının kapatılmaya çalışıldığını söyledi.

Havacılık ile ilgili olan eğitim kurumları ile birlikte çalışmak zorunda olduklarını anlatan Kotil, sadece bu yıl içerisinde 400’den fazla not ortalaması çok yüksek mühendislerin işe alındığını toplam mühendis sayısının ise bu alım ile birlikte 2000’e ulaştığını söyleyerek, ülkemizin durumu ve coğrafi problemleri göz önüne aldıklarını bu yüzden kolları sıvayarak milli muharip uçağı çalışmalarına başladıklarını söyledi.

5. nesil savaş uçağı olarak bilinen muharip uçakların kritik durumlarda çok büyük işe yaradığını belirten Kotil, ülkemizde bulunan 250 savaş uçağının hepsinin 20 yıl içerisinde kullanılamaz duruma geleceğini ve bu yüzden milli bir savaş ve muharip uçağının çok önem taşıdığına vurgu yaptı.

3 yıl içinde mimarisi bitecek olan yeni uçağın ilk uçuşunun 2023 yılında yapılabileceğini söyleyerek Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da kısa süre içerisinde kullanıma hazır hale getirilebilecek bir uçak tasarladıklarını söyledi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK