Kriz Havayolu Şirketini İflasa Sürükledi

Kriz Havayolu Şirketini İflasa Sürükledi

2008 krizinin yol açtığı, yükselen maliyetler ve düşen yolcu sayıları yüzünden, 2017 senesinde 9 şirketin iflasını açıklamasına sebep oldu.

79
0
PAYLAŞ

2008 krizinin yol açtığı, yükselen maliyetler ve düşen yolcu sayıları yüzünden, 2017 senesinde 9 şirketin iflasını açıklamasına sebep oldu.

2008 krizi ardından yüksek maliyetlerle başa çıkmaya çalışan ve iflas eden havayolu şirketlerine dün İngiliz Monarch Airlines ‘da eklenerek 2017 de batan dördüncü havayolu şirketi oldu.

Firmalar içinde yükselen rekabet havacılık sektörünü de fazlasıyla etkiledi. Havacılıkta büyük firmalar daha karlarını arttırırken, küçük firmalar iflaslarını açıklıyorlar ya da büyük firmalar tarafından satın alınıyorlar. Durumun son örneği de dün iflasını açıklayan Monarch Airlines oldu.

300 bin rezervasyonunu iptal ederek İngiliz havacılık sektörünün en büyük iflası olduğu belirtilen firma, dönüş biletini satın almış 100 bin kullanıcısını yarı yolda bırakmak zorunda kaldı.

2016 yılında 6 milyon yolcu taşıyan Monarch’ın 2500 çalışanı vardı. Ve Firma 214 milyon sterlin zarar açıklamıştı. Birleşik Krallık’ ın 1967 de kurulan en büyük beşinci havayolu şirketinin bu iflası 900 bin yolcusunu olumsuz etkileyeceği belirtildi.

Yaşanan küresel kriz en çok havayolu şirketlerini etkiledi. Kriz döneminde gerçekleşen yolcu ve yük sayısındaki azalma, havayolu şirketlerinin ortalamada cirolarını yüzde 20 düşürdü ve 475 milyar dolarlık bir gerileme yaşandı.

Krizden 1 yıl sonra 2009 senesinde dünya çapındaki havayolu şirketleri 9.9 milyar dolar zarar gösterdiler. İspanya, Rusya, Suudi Arabistanın da aralarında bulunduğu 90 havayolu firması iflaslarını bildirdiler.

Air Berlin 2008 krizinden sonra bir daha toparlanamayan firma, ağustosta iflasını açıkladı. Şirketin 8 bin çalışanı ve 112 uçağı vardı. 2016 senesinde 29 milyon yolcu taşıyan havayolu şirketi, Almanya’nın ikinci ve Avrupa’nın yedinci havayolu şirketiydi. Air Berlin’in borçlarının yaklaşık 1.2 milyar Euro bildirdi. Mayıs ayında ise Avrupalı şirket Alitalia iflasını açıkladı.

Havacılık şirketlerindeki bu rekabet şirketlerin güç birliği yapmalarını sağladı. Air France ve KLM, Lutfhansa ile Swiss Air firmaları şirket evliliği yaptılar. Amerika’da ise Delta ile Northwest ile şirket evliliği yaparak yok olmaktan kurtuldular.

Dünya genelinde Oneworld, SkyTeam, Star Alliance ve IATA adlarında havayolu şirketleri yer almaktadır. Bu mücadelede ayakta kalmak için şirketler birliklere üye olmayı da tercih ediyorlar. THY Star Alliance üyeliği tercih etmiş bir diğer Türk firması olan Pegasus ise IATA üyeliğini seçmiştir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK