Kredi Kartı Çılgınlığı Artıyor

Kredi Kartı Çılgınlığı Artıyor

Bankalar arası Kart Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre kredi kartı ve banka kartı ile yapılan ödemeler de tam %52'lik bir artış gözlemlendi. Ağustos ayı raporuna göre tam 61.6 milyar lira kart ile ödemesi gerçekleştirilmiş oldu.

45
0
PAYLAŞ

Bankalar arası Kart Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre kredi kartı ve banka kartı ile yapılan ödemeler de tam %52’lik bir artış gözlemlendi. Ağustos ayı raporuna göre tam 61.6 milyar lira kart ile ödemesi gerçekleştirilmiş oldu.

BKM’nin paylaştığı verilen doğrultusunda ağustos ayı içerisinde yapılmış olan 61.6 milyar liralık ödeme ile birlikte %52’lik bir artış olduğu kaydedildi ve geçen senenin kurban bayramı zamanı incelendiğinde 3.9 milyarlık olan harcama bu yıl 1 milyar lira artarak tam 4.9 milyar liraya ulaşmış oldu.

Türkiye’de kart kullanımı oranı ve kartların dağılımı incelendiğinde ise tam 61 milyon adet kredi kartının aktif olarak kullanıldığı tespit edilirken aynı zamanda 126.1 milyon banka kartının da alış veriş sırasında kullanıldığı ortaya koyulan bilgiler arasında bulunuyor.

Geçen sene ağustos ayı baz alındığında kredi kartı sayısında %6’lık bir artış yaşandığı gözlemlenirken banka kartlarında yaşanan artış miktarı %11 olarak görülüyor.

Kartlar kullanılarak yapılan toplam 61.6 milyar liralık ödemenin 54.8 milyarı kredi kartlarından gerçekleştirilirken 6.8 milyar lira ise banka kartları ile yapılmış oldu. Önceki yıl verileri gözlemlendiğinde ise toplamda %17’lik bir artışın kredi kartlarında görüldüğü ve banka kartlarının artışında %52 oranında olduğu belirtildi. Kartların genel ödemeler içerisindeki payı ise %11 oranında açıklandı.

Temassız ödeme noktalarından 50 TL’nin altında şifre girmeden ve vakit kaybını azaltarak en hızlı şekilde alışveriş ve ödeme imkanı sunulmakta olduğunun bildirildiği aynı zamanda kolay, hızlı ve güvenli bir yol olduğu söylendi. Bu yıl itibariyle kredi kartları kullanıcıların %36’sı banka kartlarının ise %11’i temassız işlemler kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Vakit kaybetmeden hızlıca ve güvenli bir şekilde yapılan alışverişler özellikle kurban bayramı günlerinde zirveye çıktı.

Ağustosun son günü ile 4 eylül tarihleri arasında yapılan alışveriş hacmi tam 4.9 milyar TL olarak belirlendi. Geçen yılki Kurban Bayramı ile ilgili olarak %26’lık bir artış olduğu belirlenirken büyüme oranının ciddi bir şekilde arttığı söyleniyor.

Yapılan araştırma sonucunda karlar ile yapılmış olan 4.9 milyar TL’lik harcamanın yarısına yakın bir kısmı olan %44’ü market alışverişi için kullanılmış görünüyor. 2.2 milyar TL olan bu rakam dışında yapılan harcamalar sırasıyla akaryakıt ve giyim sektörü için devam etmiş.

Bunların yanında akaryakıt sektöründe %14 ve giyim sektöründe %10 olan rakamın dışında yemek sektöründe %7 ve konaklama hizmetlerinde de %5’lik bir pay ayrılmış.

Tüm bu bilgiler ışığında kart kullanımının bu kadar büyük rakamlarda artması ile birlikte devlet tarafından yeni önlemlerin geleceği ve kart kullanımının kısıtlanması için birçok çalışmanın yapılmakta olduğu kaydedildi.

Birçok kartı olan ve sürekli kendilerini çevirerek aslında bir borcu borç ile kapatmaya çalışan insanların olduğu düşünüldüğünde ilk düzenleme kişi başına olan kart sayılarının azaltılması koşulu ile sağlanıyor olacak.

Şuan için birçok farklı bankadan kart sahibi olan kişilerin kart sayılarının azaltılması konusunda hangi bakanın hangi kartının iptal edileceği ile ilgili olarak yasal bir düzenleme getirilmesi çalışması yapıldığı için kesin bir bilgi yer almazken kart kullanımlarının azaltılması şuan için devletin ilk gündem maddelerinden birini oluşturuyor.

Bankalar arası Kart Merkezi ile birlikte yürütülen bu çalışmalar ardından kredi kartlarında bir azaltmaya gidileceği ancak banka kartları ile ilgili bir düzenlemenin olmayacağı düşünüldüğünde, banka kartlarında bulunan ve kişiye özel tanımlanan taksitli para avansının sınırının arttırılarak bankalar tarafından iptal edilen kartların yerine bu tutarın eklenmesi ve bu sayede bankaların büyük bir kayıp yaşanmasının engellenmesi planlanıyor.

Önümüzdeki dönemlerde gene yeni düzenlemelerin geleceği duyurulması üzerine kart kullanımının kısa süreli olarak artacağı ve alınmak istenen taksitli ürünlerin hemen alınacağı söyleniyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK