JT Touristik İflasını Açıkladı

JT Touristik İflasını Açıkladı

Almanya'da bulunan online tur operatörü olan JT Touristik firması iflasını istedi. Antalya'da yılda yaklaşık 50 bine yakın turist gönderen firma şuan Antalya'da tatil yapmakta olan yaklaşık 2 binin üzerinde ki Alman müşterisinin 31 Ekim tarihine kadar sigorta güvencesi kapsamına aldı.

27
0
PAYLAŞ

Almanya’da bulunan online tur operatörü olan JT Touristik firması iflasını istedi. Antalya’da yılda yaklaşık 50 bine yakın turist gönderen firma şuan Antalya’da tatil yapmakta olan yaklaşık 2 binin üzerinde ki Alman müşterisinin 31 Ekim tarihine kadar sigorta güvencesi kapsamına aldı.

Turizm sektörünün en kötü yılı olarak görülen bu yıl 2016 yılına göre yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda Alman pazarının yaklaşık olarak yüzde 18’lik bir düşüş yapmış olduğunu tespit etti.

Bunun üzerine Antalya’ya kötü haberi vermek zorunda kalan Almanya JT Touristik firmasının iflasını istedi. Her yıl Türkiye’ye yaklaşık olarak 50 bin turist gönderen şirket içine girmiş olduğu darboğaz nedeni ile zor günler geçirmiş olduğunu ve gelecek yıl Antalya’ya gelmek isteyen müşterilerine sigorta yapacak bir şirket bulamadıkları için iflasın istenildiği söylendi.

Seyahat Acenteleri Yöneticiler Derneği eski Başkanı Recep Yavuz’un yapmış olduğu açıklama ile, belirttiği nedenlerden dolayı iflas başvurusunda bulunmuş olan şirketin şuan Antalya’da tatil yapmakta olan müşterilerinin Ekim ayının sonuna kadar sigorta güvencesi altın olduklarının altını çizdi.

Antalya’da  bulunan birkaç acente ile çalışan JT Touristik’in  bazı acenteler ile yoğun bir şekilde çalışarak 3 bin ila 4 bin arasından kapasiteleri olduğunu da sözlerine ekledi. İflas nedeninin sigorta konusunda yaşanmış olan aksiliklerden dolayı meydana gelmiş olduğunu ve gelecek yıla dair sigorta karışılama konusunda şirket bulunamadığını, online tur operatörlerinin adete bıçak sırtında yaşamış olduklarını dile getirdi.

Aynı zamanda benzer olayların İngiltere’de yaşanmış olduğunu ve iflasla sonuçlanmış olan birkaç şirketin de olduğunu hatırlattı. Antalya turizmin en kötü yılı olarak geçen bu yıl 1 milyon 83 bin kişi olarak kalmış olduğunu ve geçen 2016 yılına bakıldığı zaman bu sayının 1 milyon 320 bin olduğunu ve böylece yaklaşık yüzde 18’lik bir düşüşün ortaya çıkmış olduğunu da sözlerine ekledi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK