Jaguar, Ford’a Veda Etti

Jaguar, Ford’a Veda Etti

Çok uzun bir süredir Ford motorları kullanmakta olan Jaguar Land Rover, 2020 yılında bitecek sözleşmeyi erken iptal etme kararı alarak büyük bir şaşkınlık yarattı.

43
0
PAYLAŞ

Çok uzun bir süredir Ford motorları kullanmakta olan Jaguar Land Rover, 2020 yılında bitecek sözleşmeyi erken iptal etme kararı alarak büyük bir şaşkınlık yarattı.

Ford tarafından uzun yıllardır benzinli motorlar Jaguar’a gönderiliyordu. Jaguar Land Rover ise uzun süredir devam ettikleri ortaklıklarının bittiğini ve hatta beklenen süreden 3 yıl kadar önce bitirildiğini söyledi.

Ford yaptığı açıklama ile ekonomi dünyasına bomba gibi düşen bir haber paylaşmış oldu. Açıklamalarında 2020 yılında son bulması beklenen ve uzun yıllardır devam eden benzinli motor tedarikinin Jaguar Land Rover tarafından erken bitirilme kararı alındığı söylendi.

Galler’de bulunan Bridgend fabrikasında üretilmekte olan benzinli motorların yarıdan fazlasını alan Jaguarın anlaşmayı bitirmesi üzerine Ford çok ağır bir darbe yemiş oldu.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada bunun bir hayal kırıklığı yarattığı söylenerek işbirliği anlaşmasının erken bitirilmesinin ürünlerin kalitesi veya fiyatında bir değişikliğe gidilmesi yüzünden olmadığı açıkça vurgulanarak marka imajını korumak amaçlandı.

Jaguar ise iptal etme nedeni ile ilgili olarak hiçbir açıklama kaydetmezken farklı bir firmayla görüşmeye başlamaları bir süredir medyaya sızan bilgiler arasında bulunuyordu.

Biten ticari ortaklığın ardından Ford birçok firma ile görüşmelere başladığını söylerken, Jaguar ise hangi firmadan alımlarına devam edeceği yönünde bir açıklama da bulunmadı. Bir başka düşünülen teori ise Jaguar’ın sonunda kendi motorlarının kendisi tarafından üretilmesi için yeni bir tesis üzerine yatırım yapacağı yönünde oldu.

Bir süre önce Jaguar yetkilileri Türk devi Tofaş ile de görüşme içinde bulunduklarına dair bir açıklama yapmışlar ve önümüzdeki günlerde değişik aksiyonlara gidilebileceğine dair bilgi vermişlerdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK