FED’den Dolar Müdahalesi

FED’den Dolar Müdahalesi

ABD Merkez Bankası tarafından dolara yapılan müdahalenin ardından dolar tekrar yükselişe geçti. Dün 3.52'den işlem görürken sabaha 3.51 seviyesinden açılış yapmış oldu.

46
0
PAYLAŞ

ABD Merkez Bankası tarafından dolara yapılan müdahalenin ardından dolar tekrar yükselişe geçti. Dün 3.52’den işlem görürken sabaha 3.51 seviyesinden açılış yapmış oldu.

FED dün toplantı düzenleyerek bilançoda daralmaya gideceğini açıkladı. Yapılan açıklamaların ardından ise yıl sonuna kadar bir kez daha faiz arttırmaya gidileceğinin sinyali verilmiş oldu. Dolar ise bu açıklamaların ardından tekrar yükselişe geçti.

Düşük enflasyona rağmen yıl sonunda bir kez daha faiz artırımı yapılacak. Bu durum ise uzun vadedeki faiz tahminlerinin düşmesine sebep oldu. FED’in tahminlerine göre faizler gelecek yıl için bir değişikliğe gitmezken önümüzdeki yıl için 3 kez faiz artırımı olacağı ondan sonraki yılda ise artırımın hız kaybetmesi öngörülüyor.

2019 yılında 2 kez ve 2020 yılında da 1 kez faiz artırımı yapılacak. Aynı zamanda ekonomi mukavemeti için uzun vadeli doğal faiz oranı %3’ten %2.75’e kadar düşürüldü.

Piyasalar TL üzerinde baskı unsuru olan Kuzey Irak konusunda dış piyasalardaki hareketleri iyi izlemeye başladı.

FED tarafından 2008 kriz yılında alınan 4.2 trilyonluk dolar tahvilinin de azaltmaya başlayacağı söylediler.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK