Bankaların Türk Telekom Talebi

Bankaların Türk Telekom Talebi

Bankalar Türk Telekom yönetimi için kamu kontrolü getirilmesi yönünde taleplerini ilettiler.

44
0
PAYLAŞ

Bankalar Türk Telekom yönetimi için kamu kontrolü getirilmesi yönünde taleplerini ilettiler.

Bankalar tarafından 4.75 milyar dolara ulaşmış olan Otaş kredilerinin ödenmesi konusunda bir çözüm oluşması için bir adım atıldı. Kamu kontrolüne girilmesi durumunda bir çözüm sağlanabileceğini düşünen bankalardan büyük bir talep gelmiş oldu.

Türk Telekom yönetim kurulunda bulunan 7 Oger Telecom veSaudi Telecom üyelerinin hepsinin yerine yenilerini atayarak kamu yönetimi kontrolü içerisinde değerlendirilmesi isteniyor.

2026 yılında dolması beklenen imtiyaz sürelerinin uzatma yetkisi bulunmasından dolayı, böyle bir adım atılması halinde uzun vadede kredi ödemelerinin çok kolay bir boyuta kavuşabileceği söylendi. Ayrıca Türk Telekom yönetiminin değiştirilmesinde 3. Taraflar tarafından yapılmakta olan hisse satışlarının da hızlanacağı iletiliyor.

Hazine tarafından gönderilmiş olan mektup hem Haziran da hem de ardından Ağustos ayında yenilenmiş olduğu öğrenildiği için Türk Telekom’un %55 gibi büyük oranına sahip olan Otaş’tan alınmış olan kredilerin temerrüt durumlarının çözüme kavuşması istenmişti.

Oger Telekom ise Otaş’ın tamamına sahip bulunuyor ve Oger Telekom içerisinde %35 hissesi bulunan diğer şirket Saudi Telecom’un yaptığı son tekliflerin ise masa yer aldığı belirtildi.

Hazine ise Türk Telekom’u %25’ine sahip bulunuyor. Saudi ve Oger’in yönetim kurulunda bulunan 7 temsilcilerin hepsinin veya bir kısmını değiştirilmesi durumunda krediler yeniden yapılanma süreci içine girebilir ve Lazard LTD tarafından yapılmakta olan işlemlerin hızlanması sağlanır.

Sendikasyon kredi içerisinde 29 banka bulunuyor ve Türkiye’ni en büyük bankaları, Akbank, Garanti ve İş Bankası’da bu gruba dahil. Aynı zamanda Otaş’ın 30 Eylül’de süresi dolacak olan 478 milyon dolar ödemesinin yapılamayacağı öngörülüyor. Ödemenin yapılmama nedenlerinden en büyük olanı ise TL’nin değer kaybederek Dolar’ın yükselişe geçme nedeni olarak gösteriliyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK