142 Bin Kişi İşbaşına

142 Bin Kişi İşbaşına

İlanlarını açan işverenler her meslekten eleman arıyorlar. Ülkenin her şehrinden olan ilanlar 500’den fazla meslek içeriyor. Boş pozisyon sayısı ise 142 bin kişi için.

65
0
PAYLAŞ

İlanlarını açan işverenler her meslekten eleman arıyorlar. Ülkenin her şehrinden olan ilanlar 500’den fazla meslek içeriyor. Boş pozisyon sayısı ise 142 bin kişi için.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurttaki bütün işverenlere, istihdam sağlamaları için seslenmesinin ardından rakam 2 milyon olurken, özel sektör hızlı bir şekilde eleman alıyor. Her il ve meslekten eleman arayan şirketler ilanlarını verdiler. Toplam 142 bin eleman aranıyor.

Eleman arayan vatandaşların ilk önce İŞKUR’ a kayıt yaptırmaları gerekiyor. Kayıt yaptıranların 14 yaşını doldurmuş ve askerlik durumlarının gerçekleşiyor olmaması gerekmektedir. Daha sonra İŞKUR iş ilanlarına online ulaşmak mümkün. İstedikleri ilanlara başvurabilirler.

Başvurulan ilan, kişinin kendi  mesleği ise öncelik onlara veriliyor. Site ye kayıt olan kişilere özgeçmiş hazırlama konusunda destek olmakta. İŞKUR  iş ve meslek danışmalarıyla birlikte kişiye uygun iş posizyonlarını değerlendirilmektedir. Site de iş başvurularınızın süreçlerini kontrol edebilirsiniz. İŞKUR’un sitesini kontrol ettiğimizde Türkiye’nin her ilinde iş arandığını görmekteyiz.

Site içerisinde 500’ün üzerinde meslekten de iş arandığı görünmektedir. İŞKUR’un geçmiş dönemlerine baktığımızda her sene üstüne katarak işsizlere umut olduğu gözükmektedir. İŞKUR’un verilerine bakarsak geçen sene ocak-ağustos aylarına göre %34.8 artış gözükmektedir.

Geçen sene aynı döneme göre İŞKUR çalışanları, iş taleplerinde bulunan 2887000 kişi ile görüşmeler yaptılar. İŞKUR çalışanları 439 bin 844 iş imkanı sunan firmayı da ziyaret etmişlerdir.

Devlet deki taşeron çalışanları için yeni sistemde kesinleşmeye başladı. Öne çıkan maddelerden biri özel olarak hukuk sözleşmesi imzalanacak. Çalışma performansı ön plana çıkacak. Onun dışında Kamu ihale kurumu içerisinde bir departman veya bakanlar kurulu kararı ile yeni bir şirket açılması planlanmaktadır. Böylece işveren kamu olacak. İşverenin kamu olması taşeron çalışanlarına tazminat , maaş ve emeklilik garantisi gelecek. Sendika kapısının da önü açılacak. Onun dışından 2 uyarı disiplin cezası alan ise işten çıkartılabilecek.

En fazla eleman arayan sektörlere baktığımızda. Beden işçisi, satış danışmanı, garson, dikişçi, reyon görevlisi, temizlik işçileri, akaryakıt pompacısı, sekreter, ön muhasebeci, büro memuru ve aşçı gözümüze çarpmaktadır.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK