Rusya Dışişleri Bakanı’ndan Önemli Açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı’ndan Önemli Açıklama

Suriye ve Irak’ta sağlanmaya çalışılan istikrarın içerisinde Türkiye ile birlikte İran’ın önemli bir rol almış olduğu Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından dile getirildi.

50
0
PAYLAŞ

Suriye ve Irak’ta sağlanmaya çalışılan istikrarın içerisinde Türkiye ile birlikte İran’ın önemli bir rol almış olduğu Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından dile getirildi.

Tüm dünyanın uzun süredir beklediği Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in bugün gerçekleştirecek olan Moskova ziyareti öncesinde Suudi Arabistan destekli olan medya kuruluşu Şarkul Evsat gazetesine demeç veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yapılacak olan söz konusu bu görüşmenin iki ülke arasında ki ilişkide önemli bir dönüm noktası olacağını ifade etti.

Türkiye ile birlikte İran’ın Suriye ve Irak’ta elde edilmeye çalışılan istikrarın oluşabilmesi için önemli bir role sahip olduklarını ve Rusya ile Türkiye’nin arasında sağladıkları ortak çaba ile bu durumun gün geçtikçe iyi bir hal almaya başladığı söyledi.

Birlikte yapmış oldukları bu çabaların neticesinde DEAŞ ile birlikte Nusra cephesi ve diğer terör gruplarının direnişlerinin zayıflamaya başladığı gibi ülkedeki siyasi rejimin geleceğine yönelik taraflar arasından kapsamlı ve yapıcı bir diyalog yapılması için gerekli olan tüm şartları sağlamış olduklarını düşündüklerini dile getirdi.

15 Eylül’de Kazakistan’ın başkenti olan Astana’da yapılmış olan Suriye görüşmelerinin 6. Turunda sağlanmış olan anlaşmalar ile birlikte İdlib’de çatışmazsızlık bölgesi kurulması kararı alınmasında Rusya, Türkiye Ve İran’ın birlikte kurmuş oldukları verimli ve sağlam çalışmalar sayesinde çıkmış olduğunu hatırlattı.

Suriye’de baş gösteren kardeş kavgasını sonlandırmak ve halkın barış içinde yaşamasını sağlamak adına gerekli olan şartların sağlanıldığı ve Türkiye ile Tahran’ın koordineli bir şekilde atmış olduğu adımlar sayesinde Suriye’de ki çatışmazsızlığın sağlanması ve anlaşmazlıkların ise siyasi yollarla çözülmesine yardımcı olacağından emin olduklarının altını çizdi.

Suudi Arabistan Kralı tarafından bugün gerçekleşecek olan ziyaretin aralarında kurulmuş olan işbirliğini tamamen farklı bir seviyeye çıkartacağını ve Ortadoğu ile birlikte Kuzey Afrika’nın istikrarına da büyük bir katkı sağlayacağını düşündüklerini ifade etti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK