Romanya, büyükelçiliğini Kudüs’e taşımayacak

Romanya, büyükelçiliğini Kudüs’e taşımayacak

Günlerdir beklenen BM genel kurulunda çekinerek oy kullanan Romanya'nın çekimser davranışından ötürü Romanya'nın İsrail'deki Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmayacağını belirtti.

191
0
PAYLAŞ

Günlerdir beklenen BM genel kurulunda çekinerek oy kullanan Romanya’nın çekimser davranışından ötürü Romanya’nın İsrail’deki Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmayacağını belirtti.

Romanya Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yayınlanan bildirgede; İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, geçtiğimiz günlerde yapılan oylamada çekimser davranış sergileyen Romanya’nın Cumhurbaşkanı Klaus İohannis’i telefon ile arayarak Romanya Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması konusunda konuşulduğu belirtildi.

İki başkanın görüşmesi sonrası aramızda ki bus sorunu barış içerisinde bir sonuca vardırmaları kanaatine vardıkları konuşuldu.Geçtiğimiz günlerde yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun olağanüstü gündemli toplantısı sırasında ABD’nin vermiş olduğu kararın geri çekmesini ele alan tasarının 128 oy ile çoğunluk kararıyla kabul edilmiş olduğu hatırlatıldı.

Romanya’nın Cumhurbaşkanı Klaus İohannis; “Karar, BM üyesi ülkelere, Kudüs’teki diplomatik misyonlar kurmaktan kaçınmak ve Ortadoğu’da kalıcı, kapsamlı ve adil bir barış için uluslararası çabaları artırmak gerektiğini gösterdi.” açıklamasını telefon görüşmesi ile karşı tarafa iletti.

Romanya Cumhurbaşkanı telefon görüşmesinin ardından basın mensuplarının karşısına geçerek açıklama yaptı; Romanya bir kez daha hukuk ve uluslararası hukuk ilkelerine saygı gösteriyor.” cümlesi hem yabancı basın hemde kendi ülkesinde manşetler arasında yerini aldı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK