Merkel’den Koalisyon Trafiği

Merkel’den Koalisyon Trafiği

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin lideri olan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel sadece Türkiye konusundaki yorumları ile gündeme gelmiyor aynı zamanda koalisyon ortakları içinde sıkı bir şekilde gündem oluşturuyor.

60
0
PAYLAŞ

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin lideri olan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel sadece Türkiye konusundaki yorumları ile gündeme gelmiyor aynı zamanda koalisyon ortakları içinde sıkı bir şekilde gündem oluşturuyor.

Kardeş parti olan Hristiyan Sosyal Birlik Partisi Genel Başkanı Horst Seehofer ile görüşmelerine başlayan Merkel, iki kardeş partinin ortak fikirleri doğrultusunda Hür Demokrat Parti ve ardından da Yeşiller Partisi ile koalisyon hükümeti kurulması adına görüşmeler yapacağını açıkladı.

Seçimde çok ağır bir yenilgi almış olan Sosyal Demokrat Parti içinde kolları sıvayan Merkel parti tarafından kesin bir şekilde hayır yanıtı alarak kısa süre içinde erken seçim bekledikleri için bu yanıtı verdiklerini söyledi.

Eğer üçlü koalisyon formülü işe yaramazsa erken seçim ihtimali mümkün duruma gelebilir

Merkel, Almaya’nın artın çok daha istikrar gösteren bir hükümete ihtiyacı olduğunu söyleyerek, hükümetin oluşturulacağı takvim konusunda bir bilgi paylaşmadı.

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Martin Schulz yaptığı açıklamada Merkel’in kendileri ile görüştüğünü ama tekliflerini kabul etmediklerini söyleyerek büyük koalisyonun devam edilmesi taraftarı olmadıklarını net bir şekilde dile getirdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK