Kolombiya Hükümeti ile ELN Arasında Mütareke

Kolombiya Hükümeti ile ELN Arasında Mütareke

Eylül ayında Kolombiya Hükümeti ile ELN (Ulusal Kurtuluş Örgütü) arasında imzalanan mütareke yürürlüğe girdi.

57
0
PAYLAŞ

Eylül ayında Kolombiya Hükümeti ile ELN (Ulusal Kurtuluş Örgütü) arasında imzalanan mütareke yürürlüğe girdi.

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya’daki en büyük örgüt sayılan ELN arasındaki imzalanan ateşkes 2018 ocak ayına kadar sürecek. Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ELN ile barış sağlamak için bu atılan imzaların ilk adım olmasını temenni etti.

ELN’nin askeri ve siyasi lideri olan Nicolas Rodriguez Bautista, dün bütün grup üyelerine paylaştığı videoyla seslenerek hükümet ile kendilerinin sağladığı ateşkese harfiyen uymalarını bildirdi.

Gabino olarak da bilinen Nicolas Rodriguez Bautista, bu anlaşma için ısrar ettiklerini, bunun sadece hükümet yönetimi ve ELN için saldırıları durdurma amaçlı değil, çatışma bölgelerinde yaşayan Kolombiya halkına da yardım ulaşması için gerekli olduğunun altını çizdi.

Devlet Başkanı da imzalanan ateşkes bilgisinin orduya hemen bildirilmesini, ELN üyelerine hiçbir şekilde saldırıda bulunmamalarını söyledi.

Ateşkes 4 Eylül’de imzalandı. Ve ateşkes kapsamında ELN, çocuk kaçırmayı, örgüte üye kazandırmayı ve altyapılara yönelik saldırılarını bitireceklerini söylediler. Kolombiya hükümeti de örgütün sosyal liderini koruma altına alma ve ELN mensuplarına insani yardım yapacaklarını belirttiler.

Anlaşma 1 Ekimde yürürlüğe girdi ve Ocak 2018’e kadar devam edecek. Tarafların uzlaşması durumunda anlaşma tekrarlanacak.

Bin beş yüz militana sahip ELN ve Kolombiya hükümeti görüşmelerini Şili, Küba, Ekvator, Norveç, Venezuela ile Brezilya’nın garantörlüğünde ve gözlemciliğinde yürütüyor.

İki taraf arasındaki yarım yüzyıldan fazla süren çatışmalar yüzünden 260 bin kişi hayatını kaybetmişti. Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya’dan 6 milyon insan bu çatışmalardan dolayı göç etmişlerdir.

Yapılan bu ateşkes sonucunda ise barışın devamlılığın sağlanması durumunda ülkelerinden göç etmek zorunda kalan birçok kişinin tekrar evlerine döneceği ve ülkedeki yaşamın da kısa sürede normale dönüşerek ülkenin gelişme sürecinin başlayacağı bildirildi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK