İspanya, Katalan Krizi İle Çalkalanıyor

İspanya, Katalan Krizi İle Çalkalanıyor

Geçen hafta tüm engellemelere ve hatta çeşitli şiddet gösterilerine rağmen engellenemeyen ve gerçekleşen referandum sonucunda %90'ın üstünde oy oranı çıkması üzerine 9 Ekim tarihinde Katalonya Özerk Bölgesi Parlamentosu toplanma kararı almıştı.

84
0
PAYLAŞ

Geçen hafta tüm engellemelere ve hatta çeşitli şiddet gösterilerine rağmen engellenemeyen ve gerçekleşen referandum sonucunda %90’ın üstünde oy oranı çıkması üzerine 9 Ekim tarihinde Katalonya Özerk Bölgesi Parlamentosu toplanma kararı almıştı.

Yapılacak olan bu toplantıda ise bağımsızlık ilanı yapılacağı ve referandum sonuçlarının değerlendirileceği söyleniyor.

İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından ise bu parlamentonun toplanamayacağı ve oturumun askıya alındığı ile ilgili olarak bir karar verildi.

Bugün mahkeme sözcüsü yaptığı açıklamalar ile birlikte yapılması beklenen Katalonya Özerk Bölgesi Parlamentosu oturumunun süresi söylenmeyecek bir şekilde askıya alındığını duyurarak ülkede tekrar dinmemiş karışıklıkların alevlenmesine neden oldu.

Katalan Başkan Carles Puigdemont tarafından pazartesi günü yapılması planlanan oturumda bağımsızlığın ilan edileceği söylenmiş ve bunun için sadece geri sayıma ihtiyaçları olduğu belirtilmişti.

Şuan için kulislerde konuşulan durum senaryosu ise biraz kafa karıştırıcı görünüyor. Daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından bu referandumunda yapılmasının istenmediği söylenmiş ve kararın askıya alındığı açıklanmış ve hatta kolluk güçleri tarafından birçok yerde sert müdahalelerde bulunularak birçok sandıkta toplatılmıştı ancak Katalanlar Mahkeme kararını dinlemeyerek referanduma gitmişlerdi.

Şuan konuşulanlar ise parlamentonun gene de toplanacağı ve bağımsızlığın tüm dünya önünde ilan edileceği yönünde söylenirken bu sefer İspanya hükümetinin çok ağır önlemler alacağı ve ciddi ölçülerde şiddet kullanılacağı da söyleniyor.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise sorunlara hala kapısını kapalı tutarak son olarak Pigdemont tarafından gönderilen görüşme talebine şuana kadar büyük sorunlara neden oldukları ve ayrılma tehdidinin artık kesilmesi gerektiğini ileten bir mesaj ile yanıtlandırdı. Katalanların görüşme taleplerini bile kabul etmeyen bir hükümete karşı verilen mücadele çok ağır sonuçlar doğurabilir gibi görünüyor.

Madrid tarafından yapılmak istenen ve gelinmesi amaçlanan durumda öncelikli olarak müzakere masasına oturulmadan önce bağımsızlık fikrinin tamamen kaldırılması oluştururken Katalonya Özerk Bölgesi tarafından hiçbir şekilde bu karardan vazgeçilmeyeceği söylenmişti.

Avrupa Birliği tarafından bu iki taraf içerisinde gerçekleşmekte olan konular görmezden gelinirken iç meselelere karışmayacakları söylenmiş ancak üyelerden birinin yaptığı konuşmada şuan Avrupa’nın orta yerinde bir iç savaşın çıkmak üzere olduğu ve sonucunun Avrupa için yıkım olabileceği söylendi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK