Irak’ta Yas’da

Irak’ta Yas’da

Irak Eski Cumhurbaşkanı Ve Kürdistan Yurtseveler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabanın Naaşı Almanya da Özel Uçakla Irak Süleymaniye'ye getirildi. Celal Talabanın Naaşını Taşıyan uçak, Süleymaniye Uluslararası Havaalanına girdi. Naaşıyla Beraber Celal Talabanın Eşi, Başbakan Yardımcısı Olan Oğlu Kubat Talabanın Dışında Politikacılarda yer almaktalardı.

108
0
PAYLAŞ

Irak Eski Cumhurbaşkanı Ve Kürdistan Yurtseveler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabanın Naaşı Almanya da Özel Uçakla Irak Süleymaniye’ye getirildi.

Celal Talabanın Naaşını Taşıyan uçak, Süleymaniye Uluslararası Havaalanına girdi. Naaşıyla Beraber Celal Talabanın Eşi, Başbakan Yardımcısı Olan Oğlu Kubat Talabanın Dışında Politikacılarda yer almaktalardı.

Celal Talaban Süleymaniye Havalanın da Karşılama Heyetinde Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Irak Meclis Başkanı Selim El-Cuburi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ürdün Dış işleri Bakanı Eymen Es-Safedi, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekigrtu) Genel Sekreteri Salahaddin Bahaddin, İslami Toplum Partisi  Lideri Ali Bapir, Goran  Hareketi Lideri Ömer Seyid Ali, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Nuri Maliki, Ulusal Hikmet Akımı Lideri Ammar Hekim, Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amıri, Halkların Demokratik Partisi  Sözcüsü Osman Baydemir, Irak’taki Ülke elçilik temsilcileri Ve Ülke Temsilcileri Hazır Bulundu.

Irak Eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani için Süleymaniye Havalanın da 21 Adet Top Atışı Yapıldı. Irak Cumhurbaşkanı  Fuad Masum Ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de Talabanın Naşına Çelenk Bıraktılar.

Havaalanın da Yapılan Törenden Sonra Celal Talabani Naaşı Cenaze Aracına Konularak Süleymaniye de Bulunan Büyük Cami Ye Götürülmek Üzere Hareket Etti. Aşırı Derece Yoğunluk Nedeniyle Cenaze Aracı Yaklaşık 3 Saatlik Bir Sürede Büyük Cami Ye Getirebildi. Halkın Büyük Bir Çoğunluğu Ellerinden Celal Talabani Posterleri Ve Siyah Flamalarla Cenazeyi Karşıladılar.

Cenazeye Katılanların Çoğunluğu Giydikleri Siyah Kıyafetlerle Celal Talaban I Naaşını Karşıladılar.Cenaze Ye Gelen Yoğun Kalabalık Nedeniyle Cenaze Aracı Büyük Cami Nin Girişine Uzun Bir Süre Giriş Yapamadığı Görüldü. Cenaze Aracının Yanına Gelen Celal Talabanı N Oğlu Bafel Talabanı Halktan Girişin Açılması İstedi.Aşırı Derece Güvenliğin Sağlandığı Cenaze Töreninde Celal Talabanı Naaşı Güçlükle Cami Ye Getirildi. Büyük Cami De Kılınan Cenaze Namazından Sonra Celal Talabanı Naaşı Toğrağa Verilmek Üzere Dabeşan Mezarlığına Götürüldü.

Irak Eski Cumhurbaşkanı Ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani Irak’ın İlk Kürt Cumhurbaşkanıdır.

Tedavi İçin Bulunduğu Almanya Da 84 Yaşında Hayatını Kaybetmiştir. Cenaze Esnasında  Talabani’nin Naşının Kürt Bölgesel Yönetimi(KBY) Bayrağının Örtülmesine Irak Yönetimi Tarafından Tepki Gösterildi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK