Erdoğan’ın Barzani Sözleri ABD’yi Korkuttu

Erdoğan’ın Barzani Sözleri ABD’yi Korkuttu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Heather Nauert, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Barzani'nin referandumu hakkında yapmış olduğu açıklamaları ABD'ye tehdit içerikli sözler olduğunu dile getirdi.

72
0
PAYLAŞ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Heather Nauert, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Barzani’nin referandumu hakkında yapmış olduğu açıklamaları ABD’ye tehdit içerikli sözler olduğunu dile getirdi.

25 Eylül’de Bağımsızlık referandumuna gitmiş olan Irak Kürt Bölgesel Yönetim’i için Erdoğan’ın yaptığı konuşmayı ABD’ye karşı tehdit konuşması olduğunu dile getiren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında birbirinden iddialı Erdoğan’a karşı yapmış olduğu açıklamalarla ABD’nin bu durumdan oldukça korkmuş olduğu gözüküyor.

Konuşmasına devam eden Nauert, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak Bölgesel Kürt Yönetimi sınırını kapatmakla birlikte petrol ihtiyacını durdurmaktan söz ettiğini ve yapıcı bir diyalog  kurmak isteyen kişilerin bu tarz hareketlerde bulunmasının örtüşmediğini dile getirdi.

Aynı zamanda bu sözlerin kesinlikle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir tehdit olarak görüldüğünü ve onun sözleri üzerinden daha fazla yorum yapmak istemediğini söyledi.

Basın mensuplarının sorumuş oldukları sorulara cevap verdiği basın toplantısında kendisine yöneltilen Türkiye, İran ve Irak tarafından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne karşı saldırı tehditleri olduğunu öne sürüldüğünü ve bu konu hakkında ne düşündüğünü sordukları Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert’in cevabı ise her kim tarafından yapılırsa yapılsın şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını, Irak halkı için herkes gibi onlarda güvenliğini istediklerini fakat referandum ile ilgili oldukça büyük endişelerinin olduğunu ve bu referandumun Irak anayasasında ya da farklı bir yasada da yerinin olmadığı tek taraflı alınmış bir karar olmasından dolayı DEAŞ’ın üzerine yoğunlaşmaktan başka bir şey istemediklerinin altını çizdi.

Aynı zamanda yapılan referandum da oldukça yüksek bir katılım oranı olduğunu bildiklerini ve Irak’ın kuzey kesiminde yaşayan Kürtlerin oldukça heyecanlı olduklarını aktaran Nauert, Barzani ve Abadi ile vaktinde görüşmeler yaptıklarını ve onlara da aynı şekilde referanduma karşı olduklarını söylediklerini ifade etti.

Referanduma karşı kaygılarından ve alınmış olan referandum kararından dolayı da hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getiren Nauert,  bunları referandum öncesi dile getirmiş olduklarını ama gene de bu referandumun yapılmış olduğunu ve bunun ten taraflı bir referandum olduğunu gördüklerini aynı zamanda DEAŞ karşıtı koalisyon ülkelerinden hiç birinin buna destek vermediğini bildiğini ifade etti.

Irak Hükümeti’nin IKBY’ye karşı hava sahalarından kapatmaları yönünde ültimatom vermiş oldukları hakkında da açıklamada bulunan Nauert, her iki tarafında yapıcı olması gerektiğini düşündüklerini ve bunun için çağrıda bulunduklarını ve mevcut sorunları karşılıklı diyaloglar halinde çözülebileceğini ve bu konuda da gerekli adımları atmaları için çağrıda bulunuyoruz diyerek ekledi.

Hem Bağdat cephesinde hem de Erbil cephesinde bulunan dostları olduğu ve her iki tarafla da görüşmeyi sürdürmüş olduklarını ve konu hakkında hiç bir şekilde taraf tutmadıklarını aynı zamanda ABD’nin ve koalisyonun bu konuda oluşmuş olan kaygıları ise referandumun zamanlaması ile birlikte Irak’ın bütünlüğüne ve bölünmemesi isteğine yönelik olduğunu dile getirdi.

Son olarak ABD’nin birincil sorun olarak görmüş olduğu konunun ise DEAŞ’ı yenmek, yok etmek ve ele geçirmek olduğunu ve buna yönelik adımlar atmaya çalıştıklarını söyleyen Nauert, bunun başarılması durumunda Irak halkını tekrardan yönetmeye ve terörize etmeye kalkışamayacaklarını ve göz önünde tutukları hedefin aslında bu olduğunu söyledi.

ABD’nin ne Bağdat Ne de Erbil tarafını tutmadığını ve ABD olarak demokratik ve adil bir Irak görmek istediklerini de sözlerine ekledi.

ABD’nin özellikle son zamanlarda Türkiye Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sürekli bir açıklamaları olması Türkiye’den oldukça korkmuş olduklarını gösterir nitelikte davranışlar olarak yorumlanırken duruşunu hiç bozmayan Türkiye’nin ne yapabileceklerini bildikleri olarak yorumlandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK