BM, Arakan Konusuna Uyarı Yaptı

BM, Arakan Konusuna Uyarı Yaptı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi tarafından yapılan açıklama da Arakan'lı Müslümanların çok zor bir şart altında yaşam mücadelesi verdiği ve acil bir şekilde yardıma ihtiyaçları olduğu söylendi.

63
0
PAYLAŞ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi tarafından yapılan açıklama da Arakan’lı Müslümanların çok zor bir şart altında yaşam mücadelesi verdiği ve acil bir şekilde yardıma ihtiyaçları olduğu söylendi.

Arakan Müslümanlarının ordu ve budistlerin baskısı ve şiddetinden kaçara Bangladeş’e sığındığını söyleyen Grandi, şuan yapılan yardımların hiçbir şekilde yeterli gelmediğini ve bu yüzden yardımların arttırılması gerektiğini belirtti.

Grandi, geçtiğimiz hafta içi Bangladeş’e giderek 3 gün boyunca Müslümanların kaldığı kampta vakit geçirmiş ve sonucunda ise bu açıklamaları yapma ihtiyacı hissetmiş.

Birleşmiş Milletler adına yaptığı açıklama da yardımların yeterli gelmediğini ve hızlı bir şekilde önlem alınıp yardım oranları arttırılmazsa krizin çok ciddi bir boyuna ulaşacağını söyleyerek, ciddi bir sayıya ulaşan Arakanlı’ların kriz müdahale kapasitesinin çok fazla üstüne çıktığını belirtti.

3 gün içerisinde Arakan’lı Müslümanlar ile konuşma fırsatı da bulduğunu belirten komiser köylerinin ve evlerinin yakıldığını, kadınlara karşı çok kötü muameleler yapıldığını ve gözlerinin önünde ailelerinin öldürüldüğüne şahit olan çok fazla insanın bulunduğunu ve psikolojik açıdan da çökmüş insanların olduğunu belirtti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK