Amerika’nın Kabusu Geri Döndü

Amerika’nın Kabusu Geri Döndü

ABD’nin orta kısımlarında onlarca kişinin hayatını yitirmesine sebep olan “Nate tropikal fırtınası, ilerledikçe birinci dereceden kasırgaya dönüşüp Meksika’ya doğru ilerlerken Güney ABD de 4 eyalette acil durum çağrısı yapıldı.  

91
0
PAYLAŞ

ABD’nin orta kısımlarında onlarca kişinin hayatını yitirmesine sebep olan “Nate tropikal fırtınası, ilerledikçe birinci dereceden kasırgaya dönüşüp Meksika’ya doğru ilerlerken Güney ABD de 4 eyalette acil durum çağrısı yapıldı.  

Nikaragua, Honduras ve Kosta Rika’da en az 25 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Nate fırtınası, Meksika sahil şeridinde bulunan turistik bölgelerde kasırgaya dönüşmüş ve Louisiana, Alabama, Mississippi eyaletleri ile Florida da acil durum bildirisi yapıldı.

Meksika sahil şeridinde hız kazanan kasırga, geçen ay bölgede etkisini epeyce sürdüren Maria ve Irma kasırgalarının yıkımı kadar olmasa da güçlü rüzgar ve onlarca metrelik dalgalara sebep olabileceği belirtiliyor.

Louisiana Valisi John Edwards, acil durum kararı aldıklarından sonra bin Ulusal Muhafız askeri personelini eyalet sınırları içindeki New Orleans şehrindeki drenaj pompalarını gözlemlemek için bölgeye gönderdiği açıklamasını yaptı.

Büyük felaketlerle epeyce mücadele eden New Orleans Belediye Başkanı Mitch Landrie konuyla alakalı yaptığı bir açıklamada, rüzgarın büyük çaplı elektrik kesintisine sebep olacağını ve kendilerinin şehir olarak bir çok kez büyük felaketlere maruz kaldıklarını, panik yapmanın gereksiz olduğunu açıkladı.

Amerika Birleşik Devleti Başkanı Donald Trump da sosyal bir iletişim sitesinden yaptığı açıklamasında, belirtilen bölgelerde olası felaketi yaşayabilme ihtimali olanları uyardı. Donald Trump iletisinde “FEMA (Federal Acil Durum Yönetimi Kurumu) ekibinin Nate kasırgasına hazırlandığını, Missisippi, Florida, Louisiana ve Alabama’ da yaşayan herkesin yerel yetkililerini dinleyip, güvende kalmalarını ifade etti.

Amerika Birleşik Devleti’nde 12 sene önce yaşanan Katrina Kasırgasının Meksika körfezinden gelip oradan ülkenin güney kıyılarına geçmiş ve New Orleans şehrinde 833 kişinin hayatına kaybetmesine sebep olmuştu.  

Katrina kasırgasının yaşandığı dönemde Abd Başkanı George Walker Bush görevdeydi. O dönemde kendisine bağlı olan FEMA’nın vatandaşlarının tahliyelerini sağlayamamaları üzerine yardım çalışmalarının çok yetersiz kalması yüzünden sert eleştirilere maruz kalmış ve 833 kişinin ölümü üzerine o dönemde oldukça fazla oy kaybetmiştir.

Geçen kasırgalar sırasında neredeyse ülkedeki tüm baz istasyonlarının zarar görmesi ve iletişimin engellenmesi üzerine Apple fm frekansını açtığını belirtmiş ve görüşmeleri bu kanal ile sağlamaya çalışmıştı. Bu kasırga sırasında da aynı şekilde hizmetin devam edileceği duyuruldu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK