ABD’den Kuzey Irak Yorumu Geldi

ABD’den Kuzey Irak Yorumu Geldi

Beyaz Saray Sözcüsü Saran Sanders yaptığı açıklamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin düzenlediği referandumun hiçbir şekilde geçerli sayılamayacağını söyledi.

64
0
PAYLAŞ

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı açıklamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin düzenlediği referandumun hiçbir şekilde geçerli sayılamayacağını söyledi.

Yapılan bildiride Irak’ın kesin ve mutlak toprak bütünlüğünden yana olduklarını belirten ABD sözcüsü, Irak’ta düzenlenmiş olan referandumun hiçbir dayanak ile kabul edilemeyeceğini belirtmiş oldu.

DEAŞ’ın ortadan kaldırılması ve İran tarafından gelen baskıların azaltılarak birleşmiş bir Irak hayal ettiklerini ve bu yönde çalıştıklarını kaydeden sözcü, bu referandum sonrasında meydana gelebilecek aksilikler ve karışıklıkların bölgenin dinamiğini bozabileceğini belirtti.

Trump yönetimi tarafından bir süredir söz edilmekte olan DEAŞ ile mücadelenin gerilememesi adına yapılması planlanan referandumun iptal edilmesi söylemleri üzerine Beyaz Saray Basın Sözcüsü’nün de yaptığı bu açıklamalar referandumun kesin olarak kabul edilmediğinin göstergesi niteliğinde bulunuyor.

New York da Trump ve Erdoğan arasında yapılan ikili görüşme sonucunda basına verilen açıklamada iki ülkenin de referandum karşıtı olduğunu net bir şekilde vurgulandığını da hatırlatarak referandum sonucunda iki müttefik ülkenin beraber hareket etmesinin çok büyük bir ihtimal olduğu görülüyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK