ABD Kuzey Kore ile Direk Olarak Bağlantılı Olduğunu Açıkladı

ABD Kuzey Kore ile Direk Olarak Bağlantılı Olduğunu Açıkladı

ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerilimin büyüdüğü ile ilgi birçok haberin gündeme gelmiş olması ardından ABD ile Güney Kore İstihbaratlarının başkent Pyongyang bölgesi yakınlarında bulunan roket tesisinde olağandışı bir hareketlilik tespit etmiş olduklarını açıkladı.

49
0
PAYLAŞ

ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerilimin büyüdüğü ile ilgi birçok haberin gündeme gelmiş olması ardından ABD ile Güney Kore İstihbaratlarının başkent Pyongyang bölgesi yakınlarında bulunan roket tesisinde olağan dışı bir hareketlilik tespit etmiş olduklarını açıkladı.

ABD Dış işleri Bakanı Tillerson’un da konu ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada Kuzey Kore ile olan gerginliğe rağmen Kuzey Kore ile direkt olarak bağlantı halinde olduklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, yaşanan gerginliğinde rağmen olağan durumu karatma değil de aksine direkt olarak iletişim kurmuş olduklarını dile getirdi. Güney Kore medyasının yapmış olduğu habere göre ardı arkası kesilmeyen füze testleriyle dünyayı korkutan Kuzey Kore’nin geliştirmiş olduğu yeni füzeleri taşırken yakalanmış olduğunu iddia etti.

Yapılmış olduğu iddia edilen nakliyenin ABD ile Güney Kore istihbaratları tarafından tespit edilmiş olduğu açıklandı. Kuzey Kore’nin yeni bir füze deneyişine gideceği iddiasının hemen ardından istihbaratın bu açıklaması iddiaları kanıtlar nitelikte oldu.

Söz konusu denenen füzelerin kıtalararası balistik füze Hwasong 14 ile orta menzile sahip olan Hwasong olduğu iddia ediliyor. Aynı zamanda füzelerin nereye götürüldü ise henüz bilinmiyor. Kuzey Kore Kominist Partisi’nin kuruluş yıldönümü kapsamında 10 Ekim tarihinde bir füze denemesi yapılacak olması da gelen iddialar arasında yer alıyor.

Kuzey Kore Liderinin en son olarak bir çiftliği gezmiş olduğunu gösteren fotoğraflarda Kim Jong-un oldukça neşeli halleri de bir hayli dikkat çekici.

Kuzey Kore’nin ilk kıtalar arası balistik füze denemesinde Japonya’nın üstünden geçerek yaklaşık olarak 3 bin 700 kilometrelik bir mesafeyi kat etmiş olduğu ve Eylül başında denenmiş olan hidrojen bombası testinden dolayı da bölgede 6,3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK